the real game

Football NSW Results as at Sunday 3rd July 2011

Football NSW Results as at Sunday 3rd July 2011

NSW PREMIER LEAGUE: ROUND 15: FIRST GRADE:

Sydney Olympic 1 (Robert Mileski 62m) Manly United FC 2 (Robert Cattanach 24m Matthew Sim 33m)

Bankstown City 4 (Blaz Dejanovic 3m Fredrick Graham 52m C Bedzo 57m S Mitchell 78m) South Coast Wolves 3 (Saso Petrovski 20m Mark Picciolini 28/72m)

Marconi Stallions 1 (Nahuel Arrarte 26m) Rockdale City Suns 2 (Joshua Lawson 84m Dominic Hudap 86m)

APIA Leichhardt Tigers 2 (Robert Younis 53m Nicola Rizzo 65m) Blacktown City FC 3 (Mitchell Duke 8m Milorad Simonovic 25/30m)

Sydney United 0 Bonnyrigg White Eagles 0

GRADE 20: Sydney Olympic 1 Manly United FC 0, Bankstown City 0 South Coast Wolves 5, Marconi Stallions 0 Rockdale City Suns 2, APIA Leichhardt Tigers 2 Blacktown City FC 0, Sydney United 3 Bonnyrigg White Eagles 1. GRADE 18: Sydney Olympic 0 Manly United FC 1, Bankstown City 1 South Coast Wolves 0, Marconi Stallions 0 Rockdale City Suns 1, APIA Leichhardt Tigers 1 Blacktown City FC 2.

SUPER LEAGUE: ROUND 16: FIRST GRADE: Northern Tigers 3 (A Hett 16m M Glanville 30/88m) Fraser Park FC 1 (T Eedy 72m), Macarthur Rams 2 (C Cooley 21m pen S Lloyd 41m) Sydney University 1 (L McConaghy 25m), Granville Rage 1 (N Bobo 49m) Dulwich Hill 1 (S Donevski 61m), Hills Brumbies 2 (B Mitrovich 22m D Savic 86m) West Sydney Berries 3 (J Sobczyk 35m J Tsironis 40m D Zakilas 44m). GRADE 20: Northern Tigers 1 Fraser Park FC 1, Macarthur Rams 0 Sydney University 0, Granville Rage 1 Dulwich Hill 4, Hills Brumbies 1 West Sydney Berries 1.

DIVISION ONE: ROUND 15: FIRST GRADE: Stanmore Hawks 2 (N Paradisis 58m N Philippou 72m) Fairfield City Lions 2 (Own goal 3m E Ongel 84m), Fairfield Bulls 0 Hurstville ZFC 1 ( C Terkes 70m), Mounties Wanderers 1 (M D’Alessandro 68m) Schofield Scorpions 2 (T Simpson 3m C Hayton 20m). GRADE 20: Stanmore Hawks 4 Fairfield City Lions 1, Fairfield Bulls 2 Hurstville ZFC 0, Mounties Wanderers 1 Schofield Scorpions 0.

DIVISION TWO: ROUND 18: FIRST GRADE: Hurstville City 0 Springwood United 4 (P Henderson 32m B Campbell 70m T O’Çonnell 80m M Schensual 82m), Belmore Hercules 0 Prospect United 4 (A Chandab 2m G Orcajo 84/86m J Beslic 92m), FC Gazy Lansvale 0 Northbridge FC 6 (M Zanders x 1 E King x 4 R Hardy x 1), Fairfield Wanderers Roosters FC Postponed, Luddenham United 2 (P Corso 30m G Davis 71m) Hawkesbury City 1 (Z Watters 24m), Bathurst ’75 1 (L Sullivan 11m) Chopin Park Rams 2 (N Nikfarjam 13m B Lam 76m). RESERVE GRADE: Hurstville City 0 Springwood United 0, Belmore Hercules 2 Prospect United 1, FC Gazy Lansvale 3 Northbridge FC 1, Fairfield Wanderers 3 Roosters FC 2, Luddenham United 0 Hawkesbury City 1, Bathurst ’75 0 Chopin Park Rams 1.

WOMENS PREMIER LEAGUE: ROUND 16: GRADE 12: NWS Koalas 0 Western NSW Panthers 1, Manly United FC 2 Marconi Stallions 1, Sutherland Shire 0 Inter Lions 0, Southern Branch 0 Macarthur Rams 1, Sydney University 1 Blacktown Spartans 3, Central Coast FC 2 Illawarra Stingrays 1. GRADE 14: NWS Koalas 3 Western NSW Panthers 1, Manly United FC 0 Marconi Stallions 0, Sutherland Shire 3 Inter Lions 0, Southern Branch 1 Macarthur Rams 2, Sydney University 1 Blacktown Spartans 1, Central Coast FC 0 Illawarra Stingrays 3. GRADE 16: NWS Koalas 5 Western NSW Panthers 0, Manly United FC 3 Marconi Stallions 1, Sutherland Shire 3 Inter Lions 2, Southern Branch 1 Macarthur Rams 2, Sydney University 2 Blacktown Spartans 1 , Central Coast FC 0 Illawarra Stingrays 1. RESERVE GRADE: NWS Koalas 1 Western NSW Panthers 0, Manly United FC 1 Marconi Stallions 2, Sutherland Shire 2 Inter Lions 2, Southern Branch 0 Macarthur Rams 2, Sydney University 2 Blacktown Spartans 0, Central Coast FC 1 Illawarra Stingrays 1. FIRST GRADE: NWS Koalas 1 (K Kraft 44m) Western NSW Panthers 0, Manly United FC 2 (E Stewart 23/36m) Marconi Stallions 1 (R Tomkins 62m), Sutherland Shire 0 Inter Lions 1 (H Makrillos 34m), Southern Branch 1 (C Wise 9m) Macarthur Rams 8 (L Dudek 1/55m R Rollason 11/30/42/44m S Haim 28m L Chapman 86m), Sydney University 5 (E Wilson 12/46m S Spackman 35m J Kingsley 58/59m) Blacktown Spartans 2 (K Mladineo 71m L Bruce 82m), Central Coast FC 1 (S Bozanic 67m) Illawarra Stingrays 4 (A Connor 22m M Carney 47m M Heyman 58/60m). RESCHEDULED GAMES: ROUND 12: GRADE 12: Central Coast FC Marconi Stallions Washed Out. GRADE 14: Central Coast FC Marconi Stallions Washed Out. GRADE 16: Central Coast FC Marconi Stallions Washed Out. RESERVE GRADE: Inter Lions Macarthur Rams Washed Out. FIRST GRADE: Inter Lions Macarthur Rams Washed Out.

WOMENS SUPER LEAGUE: ROUND 15: GRADE 12: Northbridge FC 0 Northern Tigers 0, Gladesville Ravens 2 APIA Leichhardt Tigers 0, Sydney Olympic FC 5 Springwood United 0, Eastern UNSW Lions 2 St George FC 5, Parramatta Lady Hawks 2 Nepean FC 2. GRADE 14: Northbridge FC 1 Northern Tigers 0, Gladesville Ravens 1 APIA Leichhardt Tigers 0, Sydney Olympic FC 4 Springwood United 0, Eastern UNSW Lions 1 St George FC 1, Parramatta Lady Hawks 2 Nepean FC 1. GRADE 16: Northbridge FC 1 Northern Tigers 4, Gladesville Ravens 2 APIA Leichhardt Tigers 1, Sydney Olympic FC 0 Springwood United 1, Eastern UNSW Lions 0 St George FC 4, Parramatta Lady Hawks 2 Nepean FC 0. RESERVE GRADE: Northbridge FC 0 Northern Tigers 7, Gladesville Ravens 4 APIA Leichhardt Tigers 0, Sydney Olympic FC 1 Springwood United 1, Eastern UNSW Lions St George FC Washed Out, Parramatta Lady Hawks 3 Nepean FC 0. FIRST GRADE: Northbridge FC 3 (R Lewis x 3) Northern Tigers 1 (G Dal Pozzo x 1), Gladesville Ravens 1 (A Hardie 21m) APIA Leichhardt Tigers 0, Sydney Olympic FC 6 (F Hammoud x 1 E Rodopoulos x 1 K Tsoupis x 2 P Pearson x 1 K Halaska x 1) Springwood United 2 (S Trovato x 1 T Axisa x 1), Eastern UNSW Lions St George FC Washed Out, Parramatta Lady Hawks 2 (K Potts 17m T Kunz 41m) Nepean FC 1 (C Wood 58m). RESCHEDULED GAMES: ROUND 12: RESERVE GRADE: Springwood United 2 Nepean FC 4. FIRST GRADE: Springwood United 0 Nepean FC 1.

PREMIER YOUTH LEAGUE: ROUND 15: GRADE 15: Sydney Olympic 0 Manly United FC 0.

SUPER YOUTH LEAGUE: ROUND 19: GRADE 13: Skillaroos 4 Granville Rage 0. RESCHEDULED GAMES: ROUND 16: GRADE 13: Fraser Park FC 0 Macarthur Rams 2, Granville Rage 2 Dulwich Hill 2. GRADE 14: Fraser Park FC 2 Macarthur Rams 2, Granville Rage 2 Dulwich Hill 0. GRADE 15: Fraser Park FC 1 Macarthur Rams 0. GRADE 16: Fraser Park FC 0 Macarthur Rams 0, Granville Rage 2 Dulwich Hill 1, Northern Tigers 1 Spirit FC 0. GRADE 18: Fraser Park FC 1 Macarthur Rams 1.

DIVISION ONE YOUTH LEAGUE: RESCHEDULED GAMES: ROUND 14: GRADE 13: Mt Druitt Town 6 Springwood United 0. GRADE 14: Mt Druitt Town 3 Springwood United 0. GRADE 15: Mt Druitt Town 4 Springwood United 0. GRADE 16: Mt Druitt Town 1 Springwood United 0. GRADE 18: Mt Druitt Town 0 Springwood United 0. ROUND 17: GRADE 13: St George FC 3 Balmain East Tigers 0. GRADE 14: St George FC 2 Balmain East Tigers 1. GRADE 15: St George FC 0 Balmain East Tigers 0. GRADE 16: St George FC 5 Balmain East Tigers 0. GRADE 18: St George FC 2 Balmain East Tigers 1.

METROPOLITAN LEAGUE: ROUND 20: GRADE 11: Ku-ring-gai Association 0 St George Association 3, Western Branch 0 Bankstown Association 0, Central Coast Football 0 Football South Coast 3, Southern Branch 1 Manly Warringah Association 0. GRADE 12: Ku-ring-gai Association 0 St George Association 3, Western Branch 0 Bankstown Association 3, Central Coast Football 3 Football South Coast 2, Southern Branch 0 Manly Warringah Association 2.

NSW Premier League Table @ Round 15

 

POS TEAM P W L D F A GD PTS
1 Sydney Olympic 15 10 3 2 27 15 12 32
2 Sydney United 14 7 2 6 24 14 10 26
3 Sutherland Sharks 15 7 4 4 21 18 3 25
4 Bonnyrigg White Eagles 15 6 3 6 21 15 6 24
5 Blacktown City FC 15 7 6 2 20 15 5 23
6 Manly United FC 14 5 4 6 23 27 -4 20
7 Marconi Stallions 15 5 6 4 18 15 3 19
8 Bankstown City 15 5 7 3 21 25 -4 18
9 Rockdale City Suns 14 5 7 3 14 19 -5 17
10 APIA Leichhardt Tigers 14 3 7 5 18 25 -7 13
11 South Coast Wolves 14 4 9 2 18 27 -9 13
12 Parramatta FC 14 3 9 3 13 23 -10 11

 

 

NSW Premier League Fixtures Round 16

TIME HOME TEAM AWAY TEAM VENUE
7:00 PM
Sat 16/Jul
Bonnyrigg White Eagles vs Marconi Stallions Bonnyrigg Sports Club
7:00 PM
Sat 16/Jul
Sutherland Sharks vs APIA Leichhardt Tigers Seymour Shaw Park
3:00 PM
Sun 17/Jul
Sydney Olympic vs Parramatta FC Belmore Sports Ground
3:00 PM
Sun 17/Jul
Rockdale City Suns vs Manly United FC Ilinden Sports Centre
3:00 PM
Sun 17/Jul
South Coast Wolves vs Sydney United John Crehan Park
3:00 PM
Sun 17/Jul
Blacktown City FC vs Bankstown City Lily Homes

 

 

 

0 comments

Comment

Comment

Poll

Down to 16 teams who can win the FIFA World Cup?

loading...
NSW Premier League VIC Premier League WA State League SA Super League QLD State League